а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понамурти

се понамуртат
Вид збор: Глагол, свршен
поднамурти
Изведенки
понамуртува несв.
се понамуртуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи