а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понамножи

понамножат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намножи, умножи во некоја мера.
Англиски: multiply Албански: shumëzoj
Примери:
Нивното членство понамножи.
2. (се понамножи) Се намножи, се умножи во некоја мера.
Англиски: multiply Албански: shumëzoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи