а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаметне

понаметнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наметне, покрие уште малку, донекаде.
Примери:
Тој ја понаметна со палтото за да не ѝ студи.
2. (се понаметне) Се наметне, се покрие уште малку, донекаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи