а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понамести

(се) понаместат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24237
(се) поднамести
Англиски: adjust
Примери:
Си ги понамести очиклата и ја наведна главата.
Изведенки
понаместува несв.
(се) понаместуваат