а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понамачи

понамачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намачи некого во некоја или поголема мера.
Англиски: toil Албански: mundoj më tepër
Примери:
Работата го понамачи, но сепак се убаво заврши.
2. (се) понамачи) Се намачи, се измачи во некоја или во поголема мера.
Англиски: toil Албански: mundohem pak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи