а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понакриви

(се) понакриват
Вид збор: Глагол, свршен
поднакриви
Англиски: tilt
Изведенки
понакривува несв.
(се) понакривуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи