а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понакисне

понакиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Накисне уште малку.
Англиски: soak
Изведенки
понакиснува несв.
понакиснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи