а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понакисели

понакиселат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие малку киселкав вкус (за зелка).
Примери:
По извесно време зелката понакисели.
Изведенки
понакиселува несв.
понакиселуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи