а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понакине

понакинат
Вид збор: Глагол, свршен
Накине, набере нешто уште малку или доволно.
Англиски: gather
Примери:
Тој понакина од зрелите јаболка и им ги даде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи