а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понакашла

(се) понакашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се накашла малку.
Англиски: cough
Примери:
Тој се понакашла и прошешна нешто, но никој не му одговори.
Изведенки
понакашлува несв.
се понакашлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи