а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаисток

Вид збор: Прилог
Малку повеќе кон исток.
Англиски: more eastern
Примери:
Некои останале понаисток при што се формирало селото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи