а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаигра

(се) понаиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Поигра уште малку, извесно време.
Англиски: play
Примери:
Заврна и тој не можеше да се понаигра.
Изведенки
понаигрува несв.
се понаигруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи