а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поназрее

поназреат
Вид збор: Глагол, свршен
Созрее до определен степен.
Англиски: ripen
Примери:
Грозјето треба да поназрее па да се бере.
Изведенки
поназрева несв.
поназреваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи