а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поназоба

поназобаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Назоба малку или уште малку.
Албански: han tagji
2. (се поназоба) Се назоба во мала мера, донекаде.
Албански: han tagji pak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи