а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаживее

(се) понаживеат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наживее, проживее долг и убав живот.
Англиски: live
Примери:
Барем се понаживеа убаво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи