а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понадуши

понадушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надуши малку, почувствува слаб мирис.
Англиски: smell
2. Насети, почувствува, открие нешто донекаде.
Англиски: sense
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го понадушија што човек е.
Изведенки
понадушува несв.
понадушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи