а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понадуе

(се) понадујат
Вид збор: Глагол, свршен
поднадуе
Англиски: inflate
Изведенки
понадува несв.
(се) понадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи