а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понадои

понадојат
Вид збор: Глагол, свршен
Надои, подои малку или уште малку.
Примери:
Го понадои детето и го легна да спие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи