а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понади

понадат
Вид збор: Глагол, свршен
Донесе, даде понада на болен.
Примери:
Сите дошле да го видат и да го понадат болниот.
Изведенки
1. понадува несв.
понадуваат
2. понадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи