а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понадигне

понадигнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надигне, поткрене малку, донекаде или во поголема мера.
Англиски: raise Албански: ngrit
Примери:
По неколку дена понадигна глава.
2. Поткрене, зајакне материјално во мала или во поголема мера.
Англиски: lift Албански: ngrit
Примери:
Тој го има понадигнато.
3. (се понадигне) Закрепне, зајакне (по болест, материјално) малку, во некој степен.
Англиски: raise Албански: përmirësoj, bëj më mirë
Примери:
Температурата падна и тој се понадигна.
4. (се понадигне) Се вообрази, се олоши во мала или во поголема мера.
Англиски: become conceited Албански: bëj mendjemadh
Примери:
По таа средба, тој се понадигна и веќе не го поздравуваше.
Изведенки
1. понадигнува несв.
(се) понадигнуваат
2. понадига несв.
(се) понадигаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи