а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понадева

понадеваат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие малку надеж; помине во надеж кратко време.
Англиски: hope
Примери:
За миг се понадева дека ќе се предомисли и ќе се врати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи