а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понадебели

понадебелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надебели, поздебели нешто во мала мера, донекаде.
2. сп. понадебелее
Изведенки
понадебелува несв.
понадебелуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи