а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понада

мн. понади
Вид збор: Именка, женски род
Храна што се носи при посета на болен.
Англиски: offering
Примери:
Редовно доаѓаше и носеше понада за болниот.
Изрази
(посл.) Летна лепешка (летно ѓубрење) - зимна понада - ништо не треба да се фрла зашто не се знае кога ќе затреба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи