а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понагрее

понагрејат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагрее нешто малку, донекаде.
2. (се понагрее) Се нагрее малку, уште малку.
Примери:
Влезе внатре за да се понагрее крај огнот.
Изведенки
1. понагрева несв.
(се) понагреваат
2. понагрејува несв.
(се) понагрејуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи