а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понагоди

понагодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Среди, потсреди донекаде, до определен степен.
2. Нагоди, договори нешто донекаде.
Примери:
По долг разговор тие се понагодија за цената.
Изведенки
понагодува несв.
понагодуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи