а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаговори

понаговорат
Вид збор: Глагол, свршен
подрече, спомене
Англиски: mention
Примери:
Го прати кај попот и му понаговори колку пари ќе треба да понесе.
Ги собра селаните да им понаговори да се вооружаат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи