а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понагнете

понагнетат
Вид збор: Глагол, свршен
Нагнете малку или ушѕе малку.
Англиски: stuff
Изведенки
понагнетува несв.
понагнетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи