а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понагмечи

понагмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Нагмечи малку, во мала мера.
Англиски: squeeze
Примери:
Гредата му ја понагмечи ногата.
Изведенки
понагмечува несв.
понагмечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи