а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понагледа

понагледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагледа, припази, причува малку некого или нешто.
Англиски: watch
2. (се понагледа) Се нагледа малку, донекаде.
Примери:
Сакаше да си поседи кај нив и да им се понагледа.
Изведенки
понагледува несв.
(се) понагледуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи