а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понавлезе

понавлезат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Навлезе уште малку, донекаде.
Англиски: enter Албански: hyj edhe pak
Примери:
Започна да се стемнува кога понавлезе во шумата.
2. Навлезе во некоја работа, состојба, проблем и сл.
Англиски: enter Албански: hyj, thellohem, futem
Примери:
Кога понавлезе во работата, се изгледаше полесно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи