а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понавлажи

понавлажат
Вид збор: Глагол, свршен
Навлажи, навлажни уште малку, донекаде.
Англиски: moisten
Примери:
Го поднавлажи платното и почна да пегла.
Дождот ја понавлажни земјата.
Изведенки
1. понавлажува несв.
понавлажуваат
2. понавлажни св.
понавлажнат
3. понавлажнува несв.
понавлажнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи