а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаведе

(се) понаведат
Вид збор: Глагол, свршен
поднаведе, поднаведне
Изведенки
1. понаведне св.
(се) понаведнат
2. понаведува несв.
(се) понаведуваат
3. понаведнува несв.
(се) понаведнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи