а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16574
Масовно умирање на луѓе или пцовисување, уништување на животни поради болест, труење или глад.
Англиски: mass extinction
Употреба: Екологија
Примери:
Помор на рибите во Брегалница.
Помор на цели села поради чума.
Помор на добитокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК