а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помолчи

помолчат
Вид збор: Глагол, свршен
Молчи некое време.
Англиски: keep silent
Примери:
Двајцата помолчеа некое време и пак продолжија да се договараат.
Изведенки
помолчува несв.
помолчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи