а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помоли

помолат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Упати молба до некого.
Англиски: ask Албански: lus
Примери:
Го помоли брата си да му даде пари.
2. (се помоли) Се моли некому; замоли некого.
Англиски: beg Албански: lyp, lus
Примери:
Му се помолил на комшијата да му помогне.
3. (се помоли) За молитва - се моли извесно време.
Англиски: pray Албански: lutem, falem
Употреба: Религија
Примери:
Се помолиле, се прекрстиле и почнале да јадат.
Изведенки
1. помолува несв.
(се) помолуваат
2. помолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи