а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поможе

поможат
Вид збор: Глагол, свршен
помогне
Англиски: help
Изрази
Боже поможи - молитва со прекрстување при почеток на некоја работа.
Помози Бог! (арх.) - поздрав, обично со човек што работи.
Изведенки
1. поможува несв.
поможуваат
2. поможување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи