а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помодри

помодрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане модар.
Албански: mavijos
Примери:
Прстот му помодре и почна да гнои.
Алиштата помодреа од слабиот детергент.
2. Направи да биде модар.
Албански: mavijos
Примери:
Полицаецот го помодри затвореникот од ќотек.
Старата ги перела алиштата на рака и ги помодрела.
Изведенки
1. помодрува несв.
помодруваат
2. помодрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи