а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помодрен

помодрени
Вид збор: Придавка
Што станал модар, најчесто од студ, удар и сл.
Англиски: blue
Примери:
Помодрени усни.
Помодрено око.
Фотографија од неговото помодрено лице.
Изведенки
помодреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи