а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помодарство

(едн.) помодарството
Вид збор: Именка, среден род
1. Појава на претерано следење на модата, на модните струења.
Англиски: fashion craze Албански: modë e tepruar
2. Појава на следење на најнови случувања во некоја област.
Англиски: trend spotting Албански: trend mode
Примери:
Помодарство во уметноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи