а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помодар

мн. помодари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ги следи најновите модни трендови.
Англиски: dandy
Изведенки
1. помодарка ж.
мн. помодарки
2. помодарски прид.
помодарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК