а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помогне

помогнат; помогнам, помогни, помогнете; помогнав, помогнаа; помогнал, помогнала, помогнев, помогнеа; помогнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 441
1. Укаже помош некому.
Англиски: help Албански: ndihmoj
Примери:
Стажарот им помогнал на затворениците да побегнат од затворот.
2. Материјално поткрепи.
Англиски: support Албански: përkrah
Примери:
Жителите ќе ја помогнат електрификацијата на нивните населби со работа.
3. Укаже нужно дејство, даде очекувана помош.
Англиски: help Албански: ndihmon
Примери:
Ти помогна ли лекот?
4. Се помогне сам себеси, си помогне еден со друг.
Албански: ndihmon
Примери:
Ќе си помогнат еден со друг.
Изрази
Господ да ви помогне - желба за успешна работа.
Ајде, боже поможи - при почнување на работа.
Помогни си сам, та и Господ да ти помогне.
Изведенки
1. помогнува несв.
(се) помогнуваат
2. помогнување ср.
глаг. им.