а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помножи

помножат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши множење со броеви.
Англиски: multiply
Употреба: Математика
Изведенки
1. помножува несв.
помножуваат
2. помножување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи