а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помисла

(едн.) помислава
Вид збор: Именка, женски род
мисла, намера, желба
Англиски: thought
Примери:
Далеку е од помислата дека тоа ќе се реши.
И самата помисла на тоа му создаваше нервоза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи