а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помирлив

помирливи
Вид збор: Придавка
1. Што се помирува со се.
Примери:
Тешко помирлив човек.
2. Што изразува помирување.
Англиски: conciliatory
Примери:
Им се обрати на домашните со помирлив глас.
Помирливи ставови.
Изведенки
1. помирливо прил.
Пример: Помирливо разговараше со соседите.
2. помирливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи