а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помиреност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. смиреност
Англиски: peace Албански: urtësi, qetësi
2. Состојба на тој што се помирил со нешто, што прифатил нешто како неминовно.
Англиски: submission Албански: pajtim
Примери:
Помиреност со судбината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи