а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помагач

мн. помагачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што помага.
Англиски: helper
Примери:
Помагачи во дуќанот.
Изведенки
помагачка ж.
мн. помагачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи