а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помагало

мн. помагала
Вид збор: Именка, среден род
1. Дополнителен прирачник кон учебникот.
Англиски: teaching material Албански: doracak
Употреба: Образование
Примери:
учебно помагало
2. Направа, средство со кое си помагаме во нешто, најчесто за подобра обука и настава.
Англиски: aid Албански: ndihmesë, doracak
Употреба: Образование
Примери:
Нагледни помагала.
Технички помагала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи