а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помагалка

мн. помагалки
Вид збор: Именка, женски род
Голем дебел стап со чепорошка на едниот крај со кој се потпира товарот на товарен добиток при товарање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи