а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помавта

помавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Мавта малку, некое време.
Англиски: wave Албански: valëvit
2. (се помавта) Се мавта малку, кратко време.
Албански: valëvitet pak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи