а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помава

помаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Мава малку, кратко време.
Примери:
Се ближи почеток на сезона, атмосферата како на тренинг на средношколски клуб, да се истрча колку да се истрча и да се помава колку да се помава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи